Elektrownie wiatrowe nowe

CERTYFIKOWANA TECHNOLOGIA WIATROWA

Śmigło / Wirnik
WTN 250 wyposażone jest w trzy śmigła z regulowanym wirnikiem i dodatkowo z ulepszoną całkowitą wydajnością. Śmigła ustawione są pod wiatr. Specjalne ich ułożenie na kadłubie redukuje efekt momentu ruchu wirowego. Śmigła wykonane są z wzmocnionego poliestru i wyposażone w hamulce awaryjne które mogą być jednocześnie aktywowane przez siły odśrodkowe. Projektowana powierzchnia śmigieł jest relatywnie niewielka co przyczynia się do wysokiego stopnia bezpieczeństwa maszyny przy bardzo dużych prędkościach wiatru. Przy długości śmigieł 13,4 m i średnicy 30 m, wirnik WTN 250 ma 707m2 powierzchni omiatanej. Nominalna prędkość obrotowa wirnika wynosi 40 obrotów na minutę.

Hub
Hub wykonany jest ze stali odlewanej GGG 40.3 i zamontowany jest do trzonu kołnierza wirnika. Korygowanie nachylenia śmigieł jest możliwe przez owalne otwory w kołnierzu śmigieł.

Wał główny
Wał główny wykonany jest z wysokiej jakości stopu stali. Zamontowany jest do dwóch łożysk zdolnych do przenoszenia wszystkich sił i momentów do kadłuba i przekładni.

Główne łożyska
Podstawą dla oszczędnej i bezszumowej pracy głównego wału są dwa bardzo żywotne i stale smarowane łożyska. Usytuowanie głównych łożysk jest mechanicznie dopasowane do kadłuba.

Przekładnia
Ciężkie trzystopniowe spiralne przekładnie przetwarzają 40 obrotów wirnika na 1500 obrotów na minutę generatora. Przekładnia ta jest specjalnie zaprojektowana dla WTN 250 z przełożeniem w proporcjach 1:37.8. Dodatkowo zastosowano chłodnicę olejową.

Sprzęgło
Energia obrotowa wirnika, przetworzona w przekładni, jest przesyłana do generatora przez elastyczne sprzęgło. Dzięki temu rozwiązaniu do łożysk generatora nie docierają żadne wibracje a przeciętny okres jego eksploatacji jest wydłużony.

Hamulce i system hamulców bezpieczeństwa
Turbina wyposażona jest w dwa (2) niezależne systemy antyawaryjne. Jak wspomniano wcześniej, śmigła wyposażone są w jednocześnie aktywowane hamulce bezpieczeństwa umiejscowione na ich końcach. Maszyna posiada również hamulec tarczowy w gondoli.
Mechanizm tarcz hamulcowych wyposażony jest w dwa hydrauliczne antyawaryjne zaciski hamulca tarczowego, które są aktywowane w momencie utraty zasilania. Hamulce na końcach śmigieł utrzymywane sa w pozycji pozwalającej na pracę elektrowni dzięki cisnieniu hydraulicznemu. W nagłych sytuacjach, przez siły odśrodkowe, uaktywnia się zawór hydrauliczny zwalniając ciśnienie i uruchamiając hamulec. Oba systemy hamulcowe są włączone niezależnie lub razem.

Generator
Generator jest zmiennobiegunowy i asynchroniczny, jego nominalna wydajność wynosi 250 kW przy 1500 obrotach na minutę – odpowiednio 50kW przy 1000 obrotach na minutę. Pracuje na napięciu 400 V AC. Posiada wentylator do chłodzenia.

System obracania do wiatru
Porównując WTN 250 z innymi konwencjonalnymi rozwiązaniami przemysłu wiatrowego, posiada on system obracania do wiatru którego rozwiązania dają mu wysoką pozycje wśród nowoczesnych technologii wiatrowych.
Świetnie zaprojektowanym i dobrze przetestowanym rozwiązaniem jest rozmieszczenie dwóch zębatek w taki sposób, by przylegały idealnie do siebie. Przekładnia systemu obracania zawiera: system tłumienia, który obniża siły wywołane przez obrotowe siły wirnika oraz system hamulcowy, podczas zatrzymywania silników systemu.

BEZPIECZNA TECHNOLOGIA WIATROWA

Nasz system obracania elektrowni do wiatru jest idealny do zastosowań w farmach wiatrowych gdzie efekt cienia ustawionej pod wiatr elektrowni wiatrowej jest odpowiedzialny za wystawienie jej na działanie dynamicznych naprężeń obrotowych.
Kolejnymi elementami systemu są: system automatycznego odkręcania kabli i dodatkowy wyłącznik dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Gondola
Cynkowana ogniowo rama gondoli jest skonstruowana ze spawanych stalowych części, które wspierają główny wał, przekładnie, generator itp. Zębatka systemu obracania do wiatru dopasowany do spodu gondoli i umożliwia na połączenie z wieżą. Do gondoli dostać się można po drabinie, która znajduje się wewnątrz wieży. Pokrywa wykonana jest z galwanizowanych cienkich stalowych blach.

Wieża
Wieża kratowa jest nową konstrukcją, która umożliwia jej przenoszenie po niskich kosztach w miejsca na całym świecie. Wszystkie części turbiny są dopasowane do kontenerów długości 40 stóp. ( 40 x 30,48 = 1219, 2cm = 12m) Wysokość wieży wynosi 50 metrów co sprawia, że wirnik turbiny jest na niższym poziomie strefy turbulencji. Pozwala to na wzrost wydajności i długości użytkowania elektrowni.
Specjalnie obudowany mikroprocesor kontroli systemu położony jest na dnie wieży. Blokada drzwi chroni przed niepowołanym otwarciem.
Elektrownia wyposażona jest ponadto w pas bezpieczeństwa i linę bezpieczeństwa co umożliwia bezpieczne wchodzenie podczas instalacji i konserwacji.

Panel kontroli
Wszystkie funkcje elektrowni wiatrowej są kontrolowane przez sprawdzony mikroprocesor. Kiedy elektrownia pracuje i podłączona jest do sieci elektrycznej, komputer wprowadza do pamięci dane operacyjne. Jeżeli elektrownie ustawione są w farmie wiatrowej, mogą być powiązane z systemem zarządzania komputerowego. Możliwości komputera pozwalają na wyszukiwanie danych i rzeczywiste odtworzenie danych z elektowni wiatrowych. Pozwalają także na zdalne operacje maszynami. Jeżeli system zarządzania jest użytkowany, te same dane mogą być odczytane na ekranie komputera. Ciągle sprawdzane są wszystkie czujniki i system bezpieczeństwa tj:

 • Kontrola sieci elektrycznej: napięcie elektryczne, częstotliwość, stabilność fazy
 • Kontrola prędkość wirnika, która aktywuje hamulec tarczowy
 • Czujnik termiczny w generatorze
 • Czujnik wibracji
 • Automatyczne odkręcanie kabli
 • Termiczny przekaźnik dla silnika systemu obracania do wiatru
 • Automatyczne zatrzymanie dla zużytych klocków hamulcowych
 • Automatyczne uruchomienie w przypadku awarii sieci elektrycznej
 • Autodiagnoza w wypadku awarii. Wyświetlenie kodu sygnału błędu.
 • Szybkość generatora
 • Prędkość wirnika
 • Nachylenie
 • Nadwyżka prędkości

System kontroli zapewnia także stopniowe przyłączenie sieci elektrycznej przez tyrystor we wszystkich trzech fazach. Kompensacja faz jest włączona w główny panel i dopuszcza Cos. Phi (fi) poniżej 0,9. Wszystkie części elektryczne posiadają ochronę przed uderzeniami pioruna.

OGÓLNE
Moc nominalna 250 kW
Ustawienie wału wirnika horyzontalne
Regulacja prędkości obrotowej Stall
Tryb/sposób pracy Podłaczenie do sieci elektrycznej
Wysokość w osi wirnika 50 m
Wiatr przetrwania 52,5 m/s
Szacunkowy okres eksploatacji 20 lat
CHARAKTERYSTYKA MOCY – MIN 10 MIN. DANEJ PRĘDKOŚCI WIATRU NA WYSOKOŚCI WIRNIKA
Rozpoczęcie pracy przy prędkości wiatru 4 m/s
Nominalna prędkość wiatru 14 m/s
Moc przy 10m/s 175,5 kW
Zatrzymanie przy 25 m/s
Maksymalna siła wału 300 kW
Wydajnośc właściwa 354 W/m2
ROTOR
Średnica 30 m
Powierzchnia omiatana 707 m2
Liczba śmigieł/łopat 3
Rodzaj huba sztywny
Ustawienie wirnika Pod wiatr
Prędkosć wirnika 26/40 obrotów na minutę
Lambda 5,5
Kąt nachylenia śmigła -0,5°
Kąt stożka
Kąt gondoli
ŚMIGŁA
Rodzaj LM 13
Materiał Włókno szklane
Długość śmigła 13,39 m
Pas dzwigara kratowego/zakończenie 1,259 m/ 0,300 m
PRZEKŁADNIA
Typ Koło zebate śrubowe
Proporcja 1 : 37,777
Stopień 3
SYSTEM OBRACANIA DO WIATRU
Rodzaj (aktywny/pasywny) aktywny
Działanie elektryczne
Prędkość odchylenia 1,5°/s
System amortyzacji Sprzęgło przeciążeniowe
GENERATOR
Typ Asynchroniczny
Nominalna wydajność 50/250 kW
Nominalna prędkość 1.010/ 1.511 obrotów na minutę
Napięcie 415V ą 10%
Częstotliwość 50 Hz ą 5%
Ochrona IP 54
Izolacja Klasa F
Połączenie z siecia elektryczną tyrystor
WIEŻA
Rodzaj, materiał / długość Kratowa, stal / 48,4 m
Drabina bezpieczeństwa tak
STEROWANIE
Rodzaj kontroli stall
System sterowania IC 1000
System zdalnego sterowania Tak, przez linie telefoniczną
Automatyczny start po stracie sieci elektrycznej i po wyłaczeniu
HAMULCE
Hamulce aeorodynamiczne Hamulec końcowy
   - aktywacja hydrauliczna
Hamulce mechaniczne tak
   - ustawienie za skrzynią przekładniową
   - typ hamulców tarczowy
   - aktywacja pneumatyczna
WAGI
Wirnik (z habem) 3 900 kg
Gondola (bez wirnika) 10 500 kg
Wieża/maszt 52 500 kg
Razem bez fundamentów 66 900 kg